Saanisõidud Valguskülas

Vahel on nii, et Pärnumaa inimesed ja hobused saavad tartlasteks… Päris tõesti on nii aastaid peredega jõulud Tartus veetnud Jaanus Kallaste ja kolleegidega (ja hobustega). Hoolimise märgiks vastavad ka tartlased samaga ning räägivad, kuidas saanisõidud raeplatsil on saanud omakorda osakeseks Tartu perede jõulutraditsioonidest. Üks vanadaam märkis kord Jaanusele tabavalt, et kui vanasti tulid lapselapsed maale vanaema juurde saaniga sõitma, siis nüüd on vastupidi – vanaema tuleb linna ja teeb Tartu Raekoja platsil koos lapselastega ühe toreda sõidu.

Aasta kõige ilusam aeg on jälle käes ning saabuvate pühade ajal on saanide ees tori tõugu raskekahurvägi ehk Ortensia ja Poltergeist. Linnasõidu hobuseid tuleb Eestimaal tikutulega taga ajada. Nii ongi, et kõik oma hobused on Jaanus Kallaste ise välja treeninud – võõraste tööd ei saa Tartu lähetuse puhul usaldada. Parim linnasõiduks on rahulik, samas sõidus energiline ja elegantne, kindla veotahtega loom. Siin tulevadki kasuks tori hobuse geenid.

Tartusse pühadeks külla tulevad hobused on loomult väga erinevad. Poltergeist on ustav ja truu, ent isepäine sõber, kes eelistab loomadele tihti pigem inimeste seltsi ja on oma esivanematelt pärinud suurepärase veotahte. Väga suure empaatiavõimega loom, temaga on kõige lihtsam suhelda. Ortensia on 13-aastane mära, kes oma viimased varsad suureks kasvatanud ja end taas vormi sõitnud, tema esivanemad on muideks kõik kõrgushüpperekordite omanikud ja veovõistluste absoluutsed tšempionid. Üldiselt ei karda ta midagi, välja arvatud piitsaplaksudena kõlavaid tongipüstoleid, ilutulestikku ja mustlastantsijate kirevaid seelikuid. Talle nunnutamine eriti ei meeldi, Ortensia eelistab konkreetsust ja nõuab piisavas koguses tähelepanu. Tähelepanu piisavuse osas jääb viimane sõna muidugi Ortensiale.

Linnas sõitmine nõuab oskusi ja kogemusi, seda usaldatakse vähestele. Ohjad Raekoja platsil haaravad enamasti põhijõud ehk kutsarid Ott või Jaanus, kuid vahel on nendega Tartus kaasas ka Christi või Siiri.

Hobuste ja kutsarite argiseid toimetusi saab jälgida ka nende Facebooki ja Instagrami kontodel. On alles ajad! 😊

J. Kallaste hobused ja saanid on Tartu Raekoja platsil 27. novembril ja 3., 4., 10., 11., 17., 18., 22., 23., 24., 25., 26., ja 31. detsembril ning 7. ja 8.  jaanuaril ajavahemikus 15.30–20.00.
P. S. Igaks juhuks lohutame natuke hilisemaid sõita soovijaid, sest vahel tasub Jaanusele helistada, number on allpool kirjas – aeg-ajalt ja huviliste olemasolul tehakse Tartus olles ka pikemaid tööpäevi.

Hind: 8 € saanisõit/inimene, alla 3-aastased lapsed saavad sõita tasuta.
Saanisõidukontakt: 528 6284 (Jaanus Kallaste, oskab ka hobuste keelt).